Logo Pezal bosch center serwis

Polityka prywatności
Tel. (58) 303 80 80

Godziny otwarcia: Pn - Pt 800 - 1600

Diesel Centrum: Diagnostyka - Elektronika - Mechanika - Hamulce - Podwozia - Wtryskiwacze - Systemy COMMON RAIL - Turbosprężarki

Regeneracja filtra cząstek stałych

Współczesne pojazdy na ogół zasilane są silnikami spalinowymi, które – wedle obowiązujących obecnie przepisów – powinny być wyposażone w tzw. DPF, czyli filtr cząstek stałych (z ang. diesel particulate filter). Jego zadaniem jest oczyszczanie gazów spalinowych z drobinek, na które w głównej mierze składa się niespalony węgiel odkładający się na ściankach filtra w formie sadzy. Jej nadmierne gromadzenie prowadzi do zapychania i powolnej utraty wydolności układu wydechowego, dlatego w celu zachowania pełnej sprawności pojazdu konieczne jest czyszczenie filtra cząstek stałych. Istnieje również możliwość jego wymiany, jest jednak zbyt kosztowna, aby ktokolwiek chciał z niej skorzystać. Panuje wręcz przeciwna, rzecz jasna, niezgodna z prawem, tendencja do usuwania układu filtrującego przez niektórych kierowców. Aby jednak pozostać w sferze bezpiecznych oraz legalnych metod dbania o pojazdy, rekomendowana jest profesjonalna regeneracja filtra cząstek stałych.

Kiedy wykonać czyszczenie DPF?

Jak o większości problemów z pojazdem, o tym, że konieczna jest wymiana bądź regeneracja DPF, informuje nas odpowiednia kontrolka w samochodzie. Zapala się ona zwykle po przejechaniu od około 120 do około 200 tysięcy kilometrów – wcześniej raczej nie powinna nikogo niepokoić. O tym, z jaką częstotliwością powinna być wykonywana regeneracja filtra cząstek stałych, decyduje głównie styl jazdy, stan techniczny pojazdu oraz jakość paliwa, z którego się korzysta. Co istotne, niektóre samochody wyposażone są w układy samooczyszczające aktywne lub pasywne. Pierwsze z nich wykorzystują zjawisko utleniania cząsteczek pod wpływem działania dwutlenku azotu, pozostałe z kolei regulują ich ilość poprzez katalityczne spalanie. Żaden z systemów nie eliminuje jednak problemu w całości, obydwa opóźniają jedynie konieczność udania się do warsztatu. Nie ma zatem złotej zasady na to, kiedy wykonywać czyszczenie DPF – należy jeździć możliwie oszczędnie i czekać na zapalenie się kontrolki.

Umów się na wizytę

Serwis pojazdów

bosch serwis pezal gdańsk Paulina Kaczmarek
(58) 303 80 80 w.1
p.kaczmarek@pezal.com
kom. 530 880 880
bosch serwis pezal gdańsk Sebastian Cybulski
(58) 303 80 80 w.1
s.cybulski@pezal.com
kom. 530 880 880

Serwis pomp i wtryskiwaczy

bosch serwis pezal gdańsk Kamil Bodek
(58) 303 80 80 w.2
k.bodek@pezal.com
kom. 530 566 566

Serwis Turbosprężarek i sprzedaż podzespołów

bosch serwis pezal gdańsk Łukasz Godlewski
(58) 303 80 80 w.3
l.godlewski@pezal.com
kom. 530 566 566

Kierownik Serwisu

bosch serwis pezal gdańsk Patryk Dudko
(58) 303 80 80
p.dudko@pezal.com

lub zostaw nam swój numer, a nasi doradcy oddzwonią do Ciebie.

Wycena Online

Chcesz wiedzieć ile będzie cię kosztowała usługa? Wypełnij formularz*:

* Podana wycena jest wyceną przybliżoną wyliczoną na podstawie informacji udzielonych przez klienta, szczegółowa wycena zostanie podana po weryfikacji usterki przez naszego mechanika.

Kontakt

ul. Benzynowa 50, 83-011 Gdańsk / Przejazdowo
Tel. (58) 303 80 80
Kom: 530 880 880
mail. serwis@pezal.com